top of page
Search
 • artistaarch

איך לשרוד את פרויקט שיפוץ הבית?

Updated: Apr 29, 2023

אם אתם מתכננים פרויקט שיפוץ הכולל הריסת קירות, חידוש הצנרת, חידוש מטבח וחדרי אמבטיה או אפילו הוספת חדר חדש, ואתם תוהים איך תשרדו את הלכלוך, הרעש והבלגן, קראו את הטיפים הבאים:

 1. הכינו את עצמכם נפשית ועניינית לכך שפרויקט שיפוץ לוקח זמן, בדרך כלל יותר זמן ממה שחשבתם או תכננתם. בלתמ"ים (בלתי מתוכננים) הם חלק בלתי נפרד מהחגיגה, וכשמם כן הם – בלתי צפויים מראש. אל תגידו שלא הוזהרתם מראש.

 2. רצוי מאד לא רק לתכנן אלא גם לבצע את השיפוץ בליווי צמוד ומקצועי של אדריכל/ית. ליווי כזה יכול למנוע הרבה מאד עוגמת נפש, התלבטויות ואפילו בזבוז משאבים בהמשך הדרך.

 3. הכינו הסכם כתוב עם הקבלן. עברו על ההסכם יחד עם הקבלן על מנת לוודא ששני הצדדים מסכימים על היקף העבודה, לוחות הזמנים, סוגי החומרים שישמשו או לא ישמשו (כגון צבעים רעילים) את הבניה, וכד'.

 4. בררו את ימי ושעות העבודה של הקבלן ובעלי המלאכה השונים. האם הפועלים יעבדו 5 או 6 ימים בשבוע, באיזו שעה הם מתוכננים לסיים את יום העבודה, האם הנגר ידפוק בדלת ביום ששי ב-7 בבוקר?

 5. אם אתם צריכים לחלק מפתחות לבית, בררו מי אחראי על המפתחות. ואל תשכחו להחליף מנעולים ביום הפרויקט.

 6. על מנת למנוע אי הבנות ובעיות בתקשורת, החליטו מי מבני הבית יהיה דובר המשפחה, וזה שנותן לקבלן ולבעלי המלאכה הערות ובקשות. רצוי, כאמור, שיהיה זה האדריכל שלכם.

 7. אפסנו את הרהיטים והחפצים שלכם באחד החדרים בבית, במקום אחסון חיצוני, או, אם אפשר להשאירם בבית - וודאו שהם מכוסים ומוגנים היטב. כמו כן וודאו שהדלתות, החלונות המשקופים או כל חלק אחר בבית שאינו מתוכנן להחלפה, מוגן היטב מפני פגעי השיפוץ.

 8. הקצו לפועלים חדר רחצה/שירותים אחד בבית לשימושם, כולל עבור שטיפת מברשות וכד'.

 9. הבהירו כללים ברורים לגבי: שימוש בטלפון בבית, השמעת מוסיקה רועשת, החניית טנדרים, הפרעה לשכנים וכד'.

 10. הכינו מקום נוח להנחת ואפסון כלי העבודה של הפועלים. הכינו פינת קפה עבור העובדים.

 11. אם אינכם יוצאים מהבית בתקופת השיפוץ, דאגו מראש לארגן אזור בבית שמיועד למגורים בצורה הנוחה ביותר, ומחוץ לתחום עבור הפועלים.

 12. השתדלו לא להסתובב יותר מידי באזור העבודה בזמן העבודה.

 13. בדקו גופי תאורה, כלים סניטריים, ארונות וכדומה לפני התקנתם. אם תמצאו פגם לאחר ההתקנה ייתכן ויהיה מאוחר או מסובך מידי להחליפם.

 14. ייתכן והעובדים יצטרכו לנתק את החשמל, המים או הגז. התכוננו מראש למצבים אלו.

 15. צפו מראש דחיות. ייתכן והפועלים יתקלו בבעיות בלתי צפויות, הובלות של חומרים שמאחרות, היעדרות של פועל, או אפילו בקשת שינוי שלכם, כל אלו עלולים לגרום לעיכוב בהתקדמות העבודה.

 16. כאשר אתם רוצים לבקש שינוי – עשו זאת באמצעות האדריכל/ית שלכם. הוא מכיר את התכנון של הבית שלכם הכי טוב.

ומספר טיפים כלליים:

- החיים בתוך אתר בניה/שיפוצים יכולים להיות קשים ומתוחים. הקלו על עצמכם ככל שניתן על ידי אכילה במסעדות האהובות עליכם, בילוי סוף שבוע בצימר מפנק או אצל קרובים.

- התעניינות ידידותית ומילות שבח יכולים להחליק מהמורות ביחסיכם עם הקבלן, הפועלים ובעלי המלאכה השונים, אך אל תאטו את עבודתם עם הרבה שאלות מיותרות.

- עובדים מאושרים ישמחו לחזור מאוחר יותר כאשר תזדקקו לתיקונים. פרויקט השיפוץ שלכם הוא הזדמנות נהדרת ליצור קשרים ארוכי טווח עם נגרים, אינסטלטורים, חשמלאים ועוד.
5 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page